Dotahovači

Jak odhalit nedotahovače dostatečně včas, než se stane průšvih.

Protože je software nehmotný. Prakticky vzniká pouze pálením času programátora, bez potřeby dalších hmotných věcí. Není pro programátora bolestivé opustit projekt, který ho nebaví před koncem. O to bolestivější je tento fakt pro investora. Jako investor vlastně platíte čas práce programátora na Vašem projektu. Pokud Vás ale opustí, druhý programátor většinou nemůže, nebo nechce navázat a pokračovat dál. Uslyšíte, že je program špatně napsaný, že nový programátor používá jiné technologie a podobně. A je to pravda.

Přesvědčte se, jestli je Vás programátor dotahovač!

Není to zas tak složité, každý programátor Vám rád před zahájením spolupráce pošle reference. Zavolejte lidem, kteří s ním v minulosti spolupracovali.

Zeptejte se:

  • Jestli byli nějaké krizové situace
  • Jestli programátor plní termíny
  • Jak probíhala komunikace
  • Jak probíhalo předávání práce
  • Zda by s ním znovu spolupracovali

Vybíráte a chcete to mít jednoduché?

Najměte si firmu. Zajděte se podívat do jejich sídla. Pokud je ve firmě více programátorů, máte větší šanci, že Váš projekt bude mít budoucnost, i když člověk, co Vám to programoval firmu opustí. Dobré firmy mají postupy, a metody, které používají všichni jejich programátoři, aby zaručili zástupnost a snazší správu projektů.

Pokud máte smůlu a Váš programátor Vás opustil, počítejte s tím, že firma bude chtít asi celý projekt přepsat.

Jednotlivce spíše přesvědčíte, aby pokračoval, tam, kde to jeho předchůdce upustil. Ale dejte si pozor, aby se z programu nestal paskvil.

Projekt trvá déle, než je dohodnuté

Fakt, že projekt není dokončen v termínu ještě neznamená, že máte špatného programátora. Ve světě softwaru je neuvěřitelně těžké zjistit, jak dlouho se bude něco tvořit. Čím větší projekt, tím větší nejistota. Pokud je Váš parťák dotahovač, dokončí projekt, i když pozdě. Málokdy se vyplatí vyměnit programátora, protože nestíhá. 

Snaží se Váš programátor projekt ve skluzu dokončit? Pokud se snaží, nechte ho jeho práci dodělat. Doporučuji si s ním dát jednou týdně schůzku, aby předvedl, co za minulý týden udělal. Je velmi neefektivní měnit programátora před dokončením projektu.


My jsme dotahovači

Pročtěte si náš článek, jak připravit zadání pro programátora.

Zastavte se na kafe, rádi Vám poradíme.